Typy vlasů

Vybrat si ten nejlepší druh vlasů je nesmírně důležité. Odborníci ve vlasovém studiu nám samozřejmě s výběrem velmi ochotně pomohou. Je však vhodné si udělat vlastní představu již dříve a do studia jít již s konkrétní vizí.

Umělé nebo pravé vlasy?

Nejprve se musíme rozhodnout, zda chceme vlasy prodloužit pramínky umělými či pravými.

Umělé vlasy jsou téměř k nerozeznání od pravých. Jsou vyrobeny z mikrovlákna, které se našim vlasům velice podobá. Mají však mnoho nevýhod. Musíme o ně pečovat mnohem starostlivěji, než o vlasy pravé. Umělé pramínky se nesmí například mýt příliš horkou vodou či sušit horkým vzduchem. Dále je poškozuje pokud je rozčesáváme za vlhka, kulmujeme či barvíme. V zásadě nelze umělé vlasy pro kvalitní prodloužení doporučit.

Výhodou pravých vlasů je, že o ně můžeme pečovat téměř stejně jako o naše vlastní. Můžeme je barvit, žehlit i sušit. Jsou však o obecně něco dražší než vlasy umělé. Na jejich ceně se také může projevit skutečnost, zda jsou nějak upravovány. Mohou být například zntenčovány, barveny nebo potahovány silikonem. To vše jsou v podstatě nevýhody, a tak jsou nejžádanější vlasy zcela bez úprav – tzv. panenské vlasy.

Pravé vlasy se obvykle nabízejí ve třech základních druzích:

Asijské vlasy

Asijské vlasy jsou nejméně kvalitní. Jejich typickými znaky bývá, že jsou silné a rovné. Nejsou příliš poddajné a jsou také mnohem hrubší než evropské vlasy. Často se cuchají. Dají se však sehnat ve velkých délkách. Nevýhodou je také váha asijských vlasů. Jsou velmi těžké a dochází tak k velkému zatížení našich vlastních vlasů. Kvůli nepříznivým vlastnostem se asijské vlasy nezřídka strojově tenčí, barví a potahují silikonem. Takto potažené vlasy vypadají hebce a jemně. Po několika umytích se však silikon zvlasů smyje a opět je vidět jejich hrubost. Proto se musí asijské vlasy často měnit. Obvykle se udává, že asijské vlasy si mohou udržet hezký vzhled zhruba 2 měsíce. Proto se hodí maximálně na jednrázové prodloužení vlasů při speciálních příležitostech. Asijské vlasy by měly být nejlevnější, avšak kvůli malé trvanlivosti se pravděpodobně jejich pořízení nevyplatí. Cena za jeden pramen asijských vlasů se může orientačně podle délky pohybovat mezi 10–40 Kč.

Indické vlasy

Indické vlasy se u nás k prodlužování příliš nepoužívají. Jsou sice kvalitnější než asijské vlasy, nicméně stejně hrozí štěpení a cuchání vlasů. Při navlchčení jsou náchylné ke zvlnění. V nabídce indických vlasů jsou často významné rozdíly v kvalitě. Když máme štěstí, tak lze sehnat indické vlasy, na kterých je patrný evropský vliv. Nicméně i indické vlasy se často strojově upravují. Bývají zjemňovány a změkčovány. Pramínky se musí také měnit po několika měsících, při dobré péči mohou vydržet až 1 rok používání. Obvykle více vydrží více tmavší odstíny. Cena za jeden pramen indických vlasů se pohybuje dle délky kolem 30–75 Kč.

Evropské vlasy

Evropské vlasy jsou nejkvalitnějš a nejžádanější. Bývají jemné a s menším průměrem. V Evropě se jiné již k prodlužování vlasů téměř nepoužívají. Můžeme se k nim chovat skoro stejně, jako k vlastním a také je lze téměř libovolně upravovat. Pravdou je, že evropské vlasy jsou poněkud dražší než ostatní typy vlasů. Jeden pramínek však vydrží při správné péči i 2–3 roky. Proto nám nakonec při dlouhodobém prodloužení evropské vlasy vyjdou levněji než asijské či indické, které musíme měnit nepoměrně častěji. Cena za jeden pramen evropských vlasů se podle délky orientačně pohybuje kolem 70–150 Kč.

Pozor na vlasy evropského typu!

Při nákupu evropských vlasů si dejte pozor na vlasy, které bývají označovány jako vlasy evropského typu. Nejedná se totiž o pravé evropské vlasy, ale většinou o indické či asijské strojově upravené vlasy. Ty na první pohled vypadají jako pravé evropské vlasy a problémy se projeví až po několika týdnech používání. Někteří nepoctiví obchodníci prodávají vlasy evropského typu jako pravé evropy. Druhy vlasů dokáže rozlišit pouze odborník a i ten se může mýlit.

Rovné nebo kudrnaté vlasy?

Dále se při nákupu vlasů k prodlužování musíme rozhodnout mezi vlasy kudrnatými a rovnými. Zde už rozhodování není složité, záleží hlavně na tom, jak vypadají naše vlastní vlasy. Kudrnaté i rovné vlasy jsou v České Republice téměř stejně dostupné, avšak kudrnaté bývají o něco dražší.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!